Komunikácia v konflikte, hľadanie východiska (PREV-PRIM)

V našom školskom internáte sme spolu so žiačkami premýšľali nad významom riešenia toho, čo znamená a ako sa dívame na konflikt z pohľadu pocitov a prežívania.

Každý deň sa pozeráme do zrkadla. Zrkadlo je náš stály spoločník a neustále sa tak stretávame so svojím obrazom. V jeho odraze sa môžeme vidieť takí, akí v skutočnosti sme. Zrkadlo nám dá na vedomie len to, čo aj tak vieme alebo podvedome tušíme. Odzrkadlí všetky detaily a ukáže aj to, čo by sme najradšej nevideli. Rovnako ako v zrkadle zrkadlíme sa aj v ľuďoch, ktorí vstupujú do nášho života. Práve to, čo si na nich všímame, čo chválime, kritizujeme, zatracujeme, odsudzujeme alebo iným spôsobom posudzujeme, sme vlastne v zrkadlení my – naše naprogramované vzorce správania. Sú to tie časti našej osobnosti, ktoré si uvedomujeme, pred ktorými unikáme, tvárime sa, že k nám nepatria alebo práve naopak – vítame ich a ospevujeme. Je to mozaika, z ktorej si kúsok po kúsku môžeme vyskladať náš vlastný obraz, nefalšovaný originál našej osobnosti zbavený akejkoľvek pretvárky.

Dá to námahu a zaberie veľa času, ale je to jedinečný spôsob, ako sa spoznať.

Konflikty zvyčajne ničia radosť zo života, pretože narušujú krehké medziľudské vzťahy – vzťahy medzi manželmi, spolupracovníkmi, susedmi, priateľmi, rodičmi a deťmi. Pokrivené sú  však najmä vzťahy k sebe samému, k svojmu svedomiu, sebaúcte, cíteniu a prežívaniu.

Žiačky ubytované v školskom internáte: S. Madleňáková a K. Strapcová.

Bc. Janka Kabaštová