Exkurzia na fakulte PEDAS v Žiline (KVaKP)
Dňa 30. januára 2025 sa žiaci IV. AP triedy, študijný odbor 3760 M, prevádzka a ekonomika dopravy, spolu s triednou učiteľkou Ing. Monikou Beňovskou zúčastnili odbornej exkurzie na Žilinskej univerzite v Žiline – Katedra cestnej a mestskej dopravy.
Exkurziou nás sprevádzal výskumný pracovník, vedecký pracovník Ing. František Synák, PhD. a doktorandi. Každý z doktorandov mal pripravenú tému z cestnej dopravy a postupne nás previedli odbornými učebňami a laboratóriami.
V odbornej učebni sme spoznali viaceré počítačové programy, ktoré sa využívajú v cestnej nákladnej doprave. Programy Map and Guide a Truck STOW prezentovali na praktických príkladoch a žiaci si ich vyskúšali aj samostatne. Program Map and Guide umožňuje dopravcom zvoliť si na danú prepravu vozidlo, plánovať vodičom trasu a meniť ju, zobraziť itinerár, čerpať povinné bezpečnostné prestávky, vypočítať mýtne poplatky za danú prepravnú reláciu a mnoho ďalších údajov. Žiaci si vyskúšali rôzne funkcie programu Map and Guide: plánovanie trás – vytváranie najefektívnejších trás pre vozidlá, čo pomáha šetriť čas a náklady, optimalizácia dopravy – analyzovanie rôznych faktorov, ako sú dopravné zápchy, obmedzenia na cestách a mýtne poplatky, aby sa našli najlepšie možné trasy, sledovanie vozidiel – monitorovanie polohy vozidiel v reálnom čase, čo umožňuje lepšie riadenie flotily a rýchlejšie reakcie na nepredvídané situácie. V učebni boli aj digitálne tachografy, o význame ktorých žiakov najskôr teoreticky oboznámili doktorandi a následne mohli s nimi pracovať, vyskúšať si simulovať jazdu vozidiel a vyhodnotiť tachografové záznamy.
Exkurzia ďalej pokračovala v laboratóriách, kde bola najskôr odprezentovaná dohoda ADR aj s názornými ukážkami. Žiaci si mohli vyskúšať ochranný odev a porovnať obaly používané pri preprave nebezpečných materiálov.
Žiaci sa presunuli na prednášku, ktorú viedol cez videohovor prof. Ing. Jozef Gnap, PhD., ktorý podrobne vysvetlil technológie zvozu a prepravy surového mlieka. Zdôraznil dôležitosť hygienických noriem a správneho skladovania mlieka počas prepravy, aby sa zachovala jeho kvalita. Predstavil nám aj moderné technológie a zariadenia, ktoré sa používajú na tento účel, vrátane chladiacich systémov a špeciálnych cisternových vozidiel.
Nasledujúce prednášky mali doktorandky, so zameraním sa na telematické systémy a mýto. Prvá sa zamerala na využívanie telematických systémov v doprave a vysvetlila, ako tieto systémy umožňujú sledovanie vozidiel v reálnom čase, optimalizáciu trás a zlepšenie efektivity dopravy. Ukázala nám aj praktické príklady implementácie telematických systémov v dopravnej spoločnosti a ich prínos pre logistiku. Posledná prednáška sa venovala problematike mýta o rôznych systémoch výberu mýta, ich výhodách a nevýhodách, ako aj o vplyve mýta na dopravnú infraštruktúru a životné prostredie.
Poslednou časťou exkurzie bolo upevňovanie tovarov. Boli prezentované rôzne druhy upevňovania tovarov vo vozidle. Žiaci si mohli si vyskúšať prácu s upevňovacími popruhmi s račňami. Následne bola skontrolovaná napínacia sila upevňovacích popruhov pomocou elektronického meracieho zariadenia. Taktiež si mohli vyskúšať aj pevnosť popruhov a protišmykových materiálov na zaistenie tovarov.












Žiaci si odniesli veľa informácií a upevnili si vedomosti získané v škole, ktoré si vyskúšali aj na praktických príkladoch počas exkurzie. Exkurzia bola veľmi poučná a poskytla nám hlboký pohľad na moderné technológie a systémy používané v doprave a logistike. Ďakujeme všetkým prednášajúcim za ich čas a cenné informácie.
Ing. Monika Beňovská