Školský výlet
Dňa 21. júna 2019 sa žiaci III. BP triedy spolu s pedagogickým dozorom Mgr. Martou Ujháziovou a Mgr. Máriou Sikorovou zúčastnili školského výletu, ktorého cieľom bolo navštíviť niektoré pamätihodnosti v Žiline. Zamerali sme sa na námestia v Žiline. Mnohí ani nevedia, že v Žiline je až sedemnásť námestí. Zamerali sme sa na dve najznámejšie. Mariánske námestie alebo nazývané aj štvorcové, ktoré je v historickom centre Žiliny.
Stred mesta bol v roku 1987 zákonom Slovenskej národnej rady vyhlásený za Mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorú tvorí Mariánske námestie štvorcového tvaru rozmerov približne 100 x 100 metrov, deväť uličiek, ktoré z neho vychádzajú a ďalších dvanásť ulíc, ktoré tvoria kruh okolo námestia.
Mariánske námestie je typické svojimi domami, ktoré majú poschodie vysunuté na arkádach a pod nimi vznikli priestory podlubia, ľudovo nazývané „laubne.“V nich boli obchody a pracovali tam remeselníci. Domy majú dodnes zachované pôvodné, gotické pivnice. Vznik námestia sa datuje pred rok 1300. Všetky domy mali do požiaru v roku 1886 štítové strechy. Tieto sa dnes za pomoci Mesta Žilina obnovujú. Cez leto je celé námestie lemované terasami.
Druhým najznámejším kultúrnym centrom Žiliny je Námestie Andreja Hlinku. Ide o miesto pôvodného koryta Váhu, ktoré Žilinčania neskôr premenili na polia. „Pôvodné polia na námestí boli časom nahradené dláždenou plochou námestia. Ešte na začiatku 20. storočia tadiaľ tiekol potok Všivák, ktorý je v súčasnosti vedený pod zemou. Námestie je pomenované po slovenskom buditeľovi Andrejovi Hlinkovi a je súčasťou pešej zóny. Bronzová socha Andreja Hlinku bola odhalená v roku 1994, jej autorom je žilinský sochár Ladislav Berák. Na námestí sa nachádza stupňovitá fontána a budovy, v ktorých sídlia Považská galéria umenia (na budove je pamätná tabuľa pripomínajúca konanie výstavy maliarov v roku 1903), banky a obchodné centrum Mirage.
Počasie nám prialo, krásne, slnečné a študenti sa tešia, že si výlet zopakujú ešte raz.