Od Veľkomoravskej ríše až po slovenskú modernu
Dňa 14.11.2017 žiaci II.AP a II.BP triedy navštívili Literárne múzeum v Martine. Od pani lektorky sa dozvedeli množstvo zaujímavostí od počiatkov založenia Matice slovenskej, o jej prvom predsedovi, podpredsedovi, významných osobnostiach slovenského národa až po súčasnosť tejto kultúrnej inštitúcie.
Slovenské národné literárne múzeum Slovenskej národnej knižnice plní múzejno-dokumentačné a prezentačné úlohy ústredného literárneho múzea na Slovensku. Jeho náplňou je zhromažďovať, odborne spracovávať, uchovávať a sprístupňovať múzejné predmety so vzťahom k dejinám slovenskej literatúry.
Múzeum zhromažďuje, zhodnocuje, spracúva a sprístupňuje zbierkový fond k dejinám slovenského písomníctva, knižnej kultúry a knižnej grafiky. Buduje súbory zbierok so zameraním všestranne dokumentovať slovenskú literatúru, jej dejiny, prezentáciu a popularizáciu.
Trvalá expozícia múzejnou formou predstavuje vývin slovenskej literatúry od 9. storočia po súčasnosť. Expozícia sa člení na témy: Národná dvorana, Veľkomoravská ríša – kolíska slovanského písomníctva, Nové konštituovanie slovenskej stredovekej literatúry po vzniku uhorského štátu, Slovenská renesančná a humanistická literatúra, Literatúra na Slovensku v období baroka, Osvietenstvo a počiatky národného obrodenia, Klasicizmus, Romantizmus a matičné roky, Realizmus a slovenská moderna.
V expozícii sa prezentujú najvýznamnejšie literárne pamiatky, ktoré poukazujú na históriu slovenského národa. Najvzácnejšie rukopisy, inkunábuly a tlače sú predstavené vo forme faksimile (verné kópie originálov). Veríme, že žiaci nové poznatky využijú na vyučovacích hodinách.