Osvienčim – továreň na smrť
21.11. 2016 sa vydali žiaci II. AM, II. BM a niektorí ďalší druháci spolu s Mgr. Ing. Pacekovou a Mgr. Mišíkovou po stopách spojených s holokaustom a najväčšou genocídou Židov v čase nacizmu.
Prehliadka Osvienčimu (Auschwitz I.) a Brzezinky (Auschwitz Birkenau) so sprievodcami sa nám vryla hlboko do sŕdc a chceli by sme sa podeliť s vami s nasledujúcimi faktami o nacistických vyhladzovacích koncentračných táboroch a tovární na smrť:
Fakty o koncentračnom tábore v Osvienčime:
- Koncentračné tábory boli v Osvienčime tri. Ako prvý bol v roku 1940 postavenýAuschwitz I., pred ktorým sa nachádza známy nápis ARBEIT MACHT FREI. Asi tri kilometre od Osvienčimu, v dedine Brzezinka bol postavený druhý komplex (1941), oveľa väčší, s názvom Auschwitz Birkenau. Tretím táborom bol pracovný tábor v Monowiciach – Auschwitz III., ktorý začali stavať v roku 1942.
- Najväčším z nich bol koncentračný tábor Auschwitz Birkenau. Deportovali sem približne2,5 milióna ľudí, pričom odhady hovoria, že asi 1,1 milióna ľudí tu bolo zavraždených. Asi 900 tisíc deportovaných poslali do plynových komôr, alebo zastrelili hneď a asi 200 tisíc zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania, lekárskych pokusov, či neskoršieho splynovania.
- V tábore použili 3. septembra 1941po prvý raz cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov.
- Koncom marca 1942 prišli do Auschwitzuprvé transporty Židov zo Slovenska a z Holandska.
- Ohromení a šokovanívojaci Červenej armády oslobodili 27. januára 1945 zvyšných 7600 zúbožených väzňov.
- V roku 1979 bol koncentračný tábor zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Cestou domov sme sa zastavili v poľskom meste Bielsko – Biala, aby sme načerpali nové sily po vyčerpávajúcom dni. V tomto meste sa okrem iného zrodili postavičky Lolek a Bolek.